Image

I’m not a fan of sports. Or exercise. I can watch a football game, but I’m not one to actually go jogging or to the gym. At least not willingly. So why, oh why did I suggest to my friend that we should go on a hike?!

Nie jestem dobra w sporcie i nie lubię ćwiczyć. Mogę obejrzeć mecz piłki nożnej, ale żeby samej pojść na siłownię? Wolę nie. Co mnie więc podkusiło, żeby wybrać się na pieszą wędrówkę w góry?!

Was it tiring? Yes, even exhausting. Was it worth it? Yes! The views more than made up for my inability to catch a breath, and the satistaction when I could finally say, “I did it!”, felt amazing.

Czy była męcząca? Jak najbardziej. Czy było warto? Tak! Piękne widoki wynagrodziły trudności w złapaniu oddechu. I ta satysfakcja, gdy się udało wejść!

Mount Takao is not a very high peak. Standing at 599 m, it is a popular weekend spot even for children. You can take a cablecar or a chairlift half way to the top, but we decided to walk all the way.

Góra Takao nie jest specjalnie wysoka. Mierzący 599 metrów szczyt jest popularnym miejscem na weekendowy wypad nawet dla rodzin z dziećmi. Można podjechać do połowy kolejką linową albo wyciągiem, ale zrezygnowałam z tej wygody i przeszłam całą drogę.

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Advertisements